Zahrada v ohrožení: horkem trpí i rostliny. No víc než teplo je ničí něco jiného

0
245

Dlouhodobé extrémní teplo ještě spojené s nedostatkem tekutin je zničující pro všechno živé včetně vegetace. Zeleň v záhonech či na balkoně bez správné péče ochabuje a následky na úrodu i okrasnou kvalitu mohou být nezvratné.

V první řadě samozřejmě dopřejte zahradě dostatek vláhy nad rámec srážek, které všichni pěstitelé momentálně marně vzývají. Týká se to především trávníku a velkolistých druhů flóry. Důležité jsou správné metody, které účtu za vodu nepřidají nulu a zejména v konečném důsledku nebodaj nenapáchají více škody než užitku. Zavlažujte co nejdříve ráno, dokud se půda ještě neohřeje a lépe absorbuje vláhu. Kromě toho tím nevystavíte rostliny teplotnímu šoku. Pokud máte k zalévání k dispozici samočinný systém, nechte jej pracovat v noci. Zohledněte fakt, že nejúspornější a zároveň nejefektivnější je životodárná vlhkost servírovaná ve formě jemného aerosolu, nikoli ubíjejícího proudu. Průběžně ke komfortu přispěje také sprejování nadzemních částí.

Vodu je třeba až po kořenový systém
Vláhu raději dodávejte méně často, ale zato intenzivně, aby prosákla až do hlubších vrstev, napojila kořenové systémy a následně se pomaleji odpařovala. V ideálním případě používejte vlažnou vodu. Horkou váznoucí v hadici na slunci nechte na úvod procedury odstříkat stranou. U květináčů s odtokovými otvory počkejte, až se závlahová tekutina objeví v podložené misce.

Teplo snesou, přímé slunce ne
Při dostatečném zalévání není pro rostliny největším problémem parno jako takové. Naopak mnohým teplomilným typům vyloženě vyhovuje a prosperují tehdy nad poměry. Destruktivní je přímé slunce, které spaluje olistění. Háklivé rostliny na menších plochách, jako jsou například vyvýšené záhony, můžete odclonit stínícími plachtami nebo jednoduchými zástěnami. Vegetaci nezakrývejte rounem: v takových povětrnostních podmínkách totiž má dusivý dopad. Pootevírejte pařeniště a skleníky v zájmu výměny vzduchu. Na balkoně, lodžii nebo terase poslouží pravidelné účelové přeskupování kompozice, je však dost pracné a vyžaduje vaši přítomnost doma. Šikovným řešením jsou rolety, pergoly či markýzy.

Woman watering flowers

Mulč poslouží v záhonu i na balkoně
Potřebu zálivky především v oblastech s celkovým nedostatkem vody významně zredukujete prostřednictvím přibližně pěticentimetrové povrchové vrstvy kůry. Srážky i závlahy díky jejím regulačním vlastnostem setrvají v půdě déle a spotřeba se snižuje i tím, že zemina zůstává chladnější. Eventuálně můžete využít i organickou náhradu v podobě zbytků zdravých rostlin. Sekundárním přínosem mulčování je posílení humózní složky ve struktuře substrátu – i to napomáhá uchovávání vlhkosti. Nezdráhejte se použít mulč i při hrnkové vegetaci.