Evakuace pláží: Nejrychlejší žralok na světě se potuluje při oblíbené středomořské destinaci

0
317
Attack great white shark

Nejrychlejší žralok na světě dokáže udeřit rychlostí téměř 80 kilometrů za hodinu. Právě tento druh zpozorovali u španělského pobřeží, nedaleko Barcelony.

Mako rychlý nebo žralok mako je velký druh žraloka, měří kolem 2,5 metru, i když některé exempláře dosahují děsivou délku až 4,5 metru.

I když je extrémně vzácný, je jedním z nejsmrtících predátorů oceánu. Jeho blesková rychlost, silné tělo a hrůzostrašné útočné návyky z něj dělají smrtelnou šelmu.

Expert ze španělské Associacio Cetacea (Asociace velryb) natočil tohoto tvora, jak plave ve vodách u Garraf v Katalánsku na pobřeží Středozemního moře.

Video přitom maka zachytilo náhodně, během projektu fotoidentifikace velryb a delfínů u katalánského pobřeží. Že jde skutečně o nebezpečného žraloka maka rychlého potvrdili až odborníci, kteří si záběry prohlédli.

Ve Středozemním moři jde podle IUCN (Mezinárodní unie na ochranu přírody) o kriticky ohrožený druh. Přestože v minulosti se v těchto vodách nacházel hojněji, dnes je ho zde výrazně méně. Podle vědců se jeho populace za posledních 75 let snížila o více než 60 procent.

V oblasti ho naposledy viděli před deseti lety.

Shark attack

Jeho hlavní hrozbou je rybolov a degradace jeho stanoviště. Ve španělských vodách Středozemního moře je lov žraloků mako zakázán.

Podobně jako jiné druhy žraloků, i tento je obětí mezinárodního obchodu se žraločími ploutvemi, které jsou na asijských trzích velmi žádané.

Záznamy hovoří o devíti útocích žraloků mako na lidi v letech 1580 až 2022 – tři byly smrtelné. Zároveň mako 20krát zaútočil na čluny.

Žraloci se toto léto vzpomínají už po několikáté – začátkem měsíce zaútočil v egyptské Hurghadě, v Rudém moři, žralok na dvě turistky, kterým způsobil smrtelná zranění.