Zázračná rostlina dva v jednom: poslouží jako náhrada trávníku i jako lék

0
253
elderly woman watering flowers

Heřmánek heřmánkový, známý spíše jako heřmánek nebo heřmánek, má univerzální využití. Užívat jej můžeme zvenčí i zevnitř, přičemž jeho síla spočívá v uklidňování, a to na psychické i fyzické úrovni. Utišuje mysl, pomáhá nám usnout a udržet si duševní pohodu. V tělesné rovině zase zklidňuje žaludek, pomáhá při trávicích obtížích, zklidní i pokožku podrážděnou dermatitidou nebo nadbytkem slunění. Díky heřmánku ustoupí bolesti v krku a slouží i při ošetření ran, protože má dezinfekční a hojivé účinky.

Při užívání léčivých bylin je třeba postupovat opatrně, jelikož mnohé rostlinky mají tak silné účinky, že při nesprávném používání nám dokážou i uškodit. To neplatí o heřmánku. Dá se užívat i dlouhodobě a prakticky se jím nemůžeme předávkovat. Doporučuje se však raději nepřekročit dávku tří šálků heřmánkového čaje denně. Zatímco v minulosti se heřmánek sbíral na loukách, dnes ho většinou pěstujeme na zahradách. Volné porosty jsou vzácné a heřmánek se zvykne míchat s jinými druhy. Proto je důležité umět jej rozpoznat.

Jak rozeznat ten pravý
Heřmánek pravý se v přírodě často vyskytuje v porostech spolu s jinými druhy, jako jsou heřmánek nevoňavý nebo ruman rolní. Proto je důležité vědět, jak mezi nimi rozeznáme heřmánek pravý. Povede nás typická nezaměnitelná heřmánková vůně a existuje ještě jedna spolehlivá pomůcka. Podélně roztrhněte kvítek a pokud pod květním lůžkem najdete dutinku, jedná se o pravý heřmánek. Pokud tam dutinka nebude, pravděpodobně jde o parumanek, který je rozšířeným polním plevelem.

Vyséváme, pěstujeme, sbíráme
Pokud chceme pěstovat užitečný a léčivý heřmánek v zahradě, koupené osivo vyséváme na povrch půdy od podzimu až do dubna. Semena potřebují dostatek světla, vzešlým rostlinkám je třeba učinit prostor asi 20 × 20 centimetrů. Půda by měla být bohatá na živiny a ne suchá. Heřmánčí je jednoletá rostlina. Když necháme některé květiny v létě zcela dozrát, vysemení se a nové rostliny vyrostou z těchto semen. Květy heřmánku sklízíme od května až do konce léta. Sušíme je v tenké vrstvě a skladujeme ve tmě, nejlépe v uzavřené nádobě.

Watering salad in raised bed in garden. Gardening in spring time.

Výborný místo trávníku
Podobně jako heřmánek je i ruman římský velmi prospěšnou léčivou rostlinou. Využívá se v dermatologii, kosmetice i potravinářství. Potřebuje spíše vlhkou půdu bohatou na živiny, vyhovuje mu slunce, snese i polostín. Pěstuje se jako jiné trvalky. Kromě svých léčivých účinků má ještě jedno velkou plus – neuškodí mu, když po něm stoupáte. Proto je výbornou, i když nepříliš známou náhradou klasického trávníku ve slunečních zahradách. Květy nemají žlutý střed, existuje také speciální nekvetoucí odrůda této rostliny.