Trápí vás doma tropická vedra? Vyzkoušejte naše tipy, jak je zvládnout

0
155
In living room without air-conditioner tired from summer heat young woman turned on floor ventilator waving her hands to cool herself, female sitting on couch suffers from unbearable too hot weather

V posledních letech se léta na Slovensku mění na tropy. Teploty stoupají nad 34 ° C a extrémně horkých dní přibývá. Jak se s touto změnou vypořádat v domácím prostředí?

Příjemné letní dny začínají být pro nás vzácné. Na většině území se v posledních týdnech vyskytly téměř 40 stupňové teploty. Jelikož to není v našich končinách běžné, každý hledá možnosti, jak se co nejrychleji zchladit. Řešením není jen bazén, koupě klimatizace či ventilátoru. I zdánlivě nepodstatné a obyčejné věci vám mohou pomoci cítit se lépe.

Začněte v ložnici
Nestačí vyměnit povlečení za chladivé a nosit tenké pyžamo. Velmi důležité je změnit peřinu a na to mnoho lidí zapomíná. V nabídce obchodů naleznete kompletní letní vybavení do ložnice, včetně přikrývek a přikrývek, které jsou tenčí, prodyšnější a mají dokonce chladivé účinky. Využít můžete také klasický termofor. Stačí, když ho napustíte studenou vodou a chladící vychytávka je na světě.

Okna a dveře
V celém bytě zkontrolujte těsnění oken. Divili byste se, kolik teplého vzduchu vám přes malé spáry a špatné těsnění projde. Údržbu byste měli provést ještě před létem, dokud jsou teploty snesitelné. Dveře byste měli během dne nechávat otevřené, vzduch musí v prostoru cirkulovat. Intenzivně větrejte jen brzy ráno nebo večer, když teploty klesnou.

Interiér a jeho barevné provedení je rovněž velmi důležité. Stěny nemůžete měnit každou sezónu, ale doplňky a textilie ano. Pomůžou vám studené barvy a redukce polštářů či přikrývek. Pozor i na svítidla. Zkontrolujte, zda máte ve všech šetřící žárovky. Ty klasické totiž vydávají hodně tepla.

Tmavé barvy – ano nebo ne?
V některých případech je dobré sáhnout po tmavých barvách. Například při výběru žaluzií. Uvažujete-li nad výměnou nebo zařizujete nové prostory, vsaďte na tmavě šedé odstíny, které přitáhnou sluneční paprsky, ale dovnitř je už nepustí. Navíc dodají interiéru elegantní nádech. Naopak, na terase nebo balkoně vyměňte vše, co by mohlo přitahovat sluníčko.

Které bylinky vás zchladí?
I mezi bylinkami naleznete pomocníky. Zvlhčený a voňavý vzduch vám zpříjemní každý teplý den. Do difuzéru proto použijte mátu, šalvěj, borovici nebo koriandr. Ochladí vás také vlažné čaje, které si můžete připravit z měsíčku, fenyklu nebo máty. Osladit je můžete medem a přidejte i citrusy. Šalvěj účinně snižuje potivost a pudr se santalovým dřevem vám na těle vytvoří příjemný chladivý efekt.

Side view exhausted young biracial girl using paper waver, suffering from hot summer weather or high temperature at home. Unhappy overheated millennial mixed race woman feeling uncomfortable indoors.

Změňte svůj kávový rituál
Nemusíte chodit do kavárny, abyste si dopřáli speciální verze kávových nápojů. Cold brew, Frappe nebo Espresso tonic si můžete připravit i doma, je to jednoduché a efekt zaručen. Ochlazujícím způsobem působí i kokosová voda. Ta vám navíc poskytne vitamíny a minerály.