Osm měst Krku – osm důvodů, proč se vydat na dovolenou po mostě na Zlatý ostrov

0
234
Beautiful romantic old town of Split during beautiful sunrise. Croatia,Europe.

Chorvatsko má až 1244 ostrovů, nejznámější jsou Hvar, Pag, Vis, Korčiula či Brač. Své světlé místo mezi těmito poklady má bezesporu i Krk, který je spolu s Cresem největším – oba mají shodnou velikost 405,78 km2. Krk má pobřeží dlouhé 189,3 kilometrů a žije na něm nejvíce obyvatel ze všech chorvatských ostrovů – téměř 20 000.

Krk se nachází v centru Kvarnerského zálivu a je známý jako Insula Aurea, Zlatý ostrov. Kulturní dědictví mu dalo zase jméno „kolébka chorvatské kultury“, a na začátku 20. století jej pojmenovali „šestý kontinent“.

Krk je ostrov s neobvykle rozmanitým reliéfem, od malebných mírných kopců a zátek přes úrodná pole a husté lesy se středomořskou vegetací až po oblast skutečné horské krajiny. Další zajímavostí je, že Krk má kromě moře také dvě jezera a tři potoky.

Idyllic beach Punta Rata in Brela aerial view, Makarska riviera of Dalmatia, Croatia

Je nejdostupnějším ostrovem v zemi, s pevninou je totiž spojen mostem, který umožňuje obyvatelům a návštěvníkům velmi snadno se pohybovat nahoru-dolů autem a autobusem. Navíc se na tomto ostrově nachází i letiště Rijeka.