Chystáte se natírat dřevo? Překvapí vás, na čem všem závisí výsledek

0
522
Female artist painting vintage chair in yellow color with a paintbrush in the back yard

Dřevo je materiál, který se v zahradě vyskytuje opravdu hojně, a to nejen v podobě vegetace, ale také jako stavební materiál nebo dekorativní prvek. Ať už máte dřevěný plot, altán, zahradní domek nebo nábytek, vše je třeba udržovat a pravidelně o to pečovat. Pouze tehdy zůstane dřevo pěkně zachováno a bude dlouho sloužit. Jak často je třeba ho ošetřit a jak při tom postupovat, abychom zvýraznili strukturu tohoto přírodního materiálu, a zároveň jej dostatečně zakonzervovali na další období?

Pravda 19.07.2022 06:00 dřevo nátěrFoto: SHUTTERSTOCK
Dřevo je v zahradě neustále vystaveno vlivům počasí. Jednou na něj prší, pak zase praží slunce, později přijde mráz. Zachovat pěkný vzhled materiálu a jeho dlouhou životnost se neobejde bez jisté námahy. Dřevo rozhodně nepatří k bezúdržbovým materiálům, ale přesto na něj mnozí nedají dopustit pro příjemný pocit, který vyvolává. Ošetřovat ho však rozhodně třeba. Potvrzuje to Radek Lávička ze společnosti Bauhaus: „Dřevo vystavené vlivům počasí a UV záření je třeba pravidelně po dvou až třech letech důkladně zkontrolovat a ošetřit lazurou. Tyto částečně průsvitné nátěry zvýrazní strukturu dřeva a díky pigmentům poskytnou materiálu krásný vzhled. Také jej ošetří novou ochrannou vrstvou. Finální vzhled se objeví až po úplném zaschnutí.“ Zajímavé je, že nejen lazura a barva, ale také samotné dřevo se podílí na výsledku. „Počítejte s tím, že vlastnosti dřeva přímo ovlivňují konečný výsledek.“

Co když je dřevo zanedbané
Možná jste zahradu zdědili nebo koupili v zanedbaném stavu. V takovém případě vás čeká spousta práce. Je třeba dřevěné prvky obrousit až na zdravé dřevo, abyste odstranili veškerý starý lak. Praktičtější než brusný papír je u větších ploch elektrická bruska, na těžko dostupných místech využijte ocelovou vlnu. Po očištění dřevo impregnujte, následně natřete lazurou. Tvrdé exotické dřevo je třeba pravidelně olejovat. Pouze tehdy bude odolávat vodě, UV záření, mastnotě i plísním a houbám.

closeup of a young caucasian man painting an old wooden table with a brush

Jak vybrat lazuru a barvu
Nespletete se, pokud natřete dřevo víceúčelovou lazurou. Je praktická, protože ji využijete nejen na zahradních dřevěných prvcích, ale také v interiéru. Můžete jí natřít i okna a dveře. Lazura na vodní bázi se snadno nanáší a rychle schne. Akrylátové barvy jsou vhodné jako vrchní nátěr v exteriéru i v interiéru, můžete je využít i na jiné materiály, např. na kov i tvrdé PVC. Univerzální barvy vdechnou nový život starému nábytku a snadno s nimi vykouzlíte venkovní posezení, které bude vypadat jako nové. Dřevěnou terasu zase nejlépe ošetříte terasovým olejem, který ji ochrání před nepřízní počasí, vodou a před přichytáváním nečistot.