Obnovení dodávek ruského plynu je otázkou. Putin signalizoval, že může dojít k dalším omezením

0
222
coal power station and night blue sky

Ruský koncern Gazprom ve středu uvedl, že stále od Siemensu neobdržel dokumentaci potřebnou pro opětovnou instalaci turbíny pro klíčový plynovod Nord Stream 1.

Kremlem kontrolovaný Gazprom v červnu snížil dodávky plynu přes Nord Stream 1 na 40 procent jeho kapacity. Jako důvod tehdy uváděl, že se po údržbě nevrátila turbína, kterou firma Siemens Energy servisovala v Kanadě. Gazprom uvedl, že návrat turbíny stejně jako velká údržba dalších zařízení má přímý vliv na bezpečný provoz plynovodu.

Aktuálně jsou dodávky přes Nord Stream 1 pro plánovanou údržbu zastaveny. Ta by měla skončit ve čtvrtek (21. 7.). Evropští politici však nepočítají s tím, že Rusko obnoví dodávky přes plynovod navzdory tomu, že Kanada už během víkendu poslala zmíněnou turbínu do Německa letadlem. Do Ruska by se měla dostat kolem 24. července.

Očekává se stav plynové nouze. Omezte spotřebu plynu, navrhuje Evropská komise zemím EU
„Pravděpodobným scénářem je úplné zastavení ruského plynu,“ uvedla ve středu šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Beer bottles filling on the conveyor belt in the brewery factory

Ruský prezident Vladimir Putin sice ve středu uvedl, že Gazprom podle plánu obnoví dodávky přes Nord Stream 1. Zároveň ale signalizoval, že může dojít k dalším omezením dodávek.

Podle Siemens Energy je údržba turbín v normální situaci rutinní záležitostí.